Gore istaknutim riječima započeo je čuveni etnomuzikolog Franjo Kuhač svoje epohalno djelo „Prilog za povjest glasbe južnoslovjenske“, kojime je uvelike doprinjeo zapisivanju, klasificiranju i vrednovanju glazbe, instrumenata i folklornih običaja naših prostora. Zahvaljujući generalnome raspoloženju romantizma – 19.st., foklorna umjetnost se stavlja na pijedestal i izvorište gotovo svih umjetničkih tekovina istoga stoljeća, te budi zanimanje i znatiželju kompozitora cijele Europe.

U današnje vrijeme prijeko je potrebno tu istu zapisanu i zabilježenu povijest očuvati, što nas još jednom dovodi pred činjenicu da su folklorna društva neizostavan segment društvene i kulturne zajednice, te kao takva moraju opstati.

U nastavku teksta govorit ćemo o sljedećem društvu iz Bosne i Hercegovine – HKD Mladost Polog.

 

HKD Mladost Polog

HKD "Mladost" Polog je folklorno društvo koje se bavi očuvanjem i njegovanjem starih običaja, plesa i pjesme svoga kraja. Osnovano je 1947. godine pod nazivom Kulturno-umjetničko društvo "Mladost" Polog i radilo je povremeno. Ono je ponovno obnovljeno i oživljeno 1981. godine, te se od tada naziva HKD "Mladost" Polog. 

Nakon rata koji je potresao našu državu društvo se uspješno revitalizira, te postaje jedan od glavnih nositelja kulture i kulturnoga nasljedstva svoga područja. O uspješnosti društva svjedoče brojne nagrade i priznanja, od kojih se posebno ističe prva nagrada Grand Prix Europe u Rovinju – Puli u kolovozu 2002. godine u kategoriji izvornog narodnog stvaralaštva.

Društvo ukupno broji četrdeset i pet aktivnih članova, koji su podijeljeni u dvije sekcije: dječju i pjevačku sekciju. Po broju članova prednjači dječja sekcija, što smatramo izuzetno pozitivnim, budući da se kultura i običaji trebaju njegovati od malih nogu, te prije svega osvijestiti djeci važnost i potrebu njegovanja istoga.

Društvo je izuzetno ponosno na manifestaciju „Kad zapjevam niz pološku stranu“, koja se godinama održava u njihovoj organizaciji, te predstavlja izuzetan segment folklornoga muziciranja i interpetiranja narodnih i folklornih običaja.

U protekloj godini društvo je zabilježilo zapažena gostovanja na brojnim manifestacijama diljem države, od kojih se posebno ističu Vaskršnji koncert u Višegradu i Dani kosidbe na Kupresu.

Također, društvo je sudjelovalo na Hrvatskoj etnoriznici – radionici narodnih nošnji, gdje su od nominiranih stručnjaka učili o tradicijskim tekstilnim tehnikama, izradi narodnih nošnji, te raznim načinima njihovoga ukrašavanja. Radionica je održana u kolovozu u klesarskoj školi u Pučišćima na otoku Hvaru.

S izuzetnim ponosom i zadovoljstvom zbog njihovoga postojanja i djelovanja želimo im mnogo sreće i entuzijazma u daljnjem radu! 

uhakud.info